Home > About Us > Achievements

Achievements


Name of Award

School Awards

Lee Hsien Loong Award for Innovations in the Normal Course (2017-2023)


National Day Awards 2021

  • Mdm Jennifer Teo Ie Bwen - The Commendation Medal
  • Ms Natasha Binte Supa'at - The Commendation Medal
  • Mdm Sundarambal d/o Ramsamy - The Long Service Medal

2021 SEAMEO-Japan ESD Award

  • First Prize Winner
    • Project Title: "The World is my Classroom"


English/Literature

Creative Arts Programme (CAP) 2022

  • Portfolio of 1 student was selected and student attended the Creative Arts Programme in June 2022: Alana Liu Jingchen 3K1


National Schools Literature Festival (NSLF) 2021

  • Lower Sec Book Trailer: Commendation
  • Upper Sec Unseen Debate: Champion

Creative Arts Programme (CAP) 2021

  • Portfolio of 1 student was selected and student attended the Creative Arts Programme in June 2021: Muhd Aiman bin Aziz 3K3


Maths

Singapore Mathematics Kangaroo Contest 2022

  • 13 Gold, 18 Silver, 19 Bronze, 9 Honourable Mention


2021 International Mathematical Modelling Challenge (IMMC) (Singapore)

  • Merit award (Team)

Singapore Mathematical Olympiad 2021

  • Sec 2: 1 Bronze , 5 Honourable Mention, 15 Certificate of Participation
  • Sec 4: 3 Bronze, 3 Honourable Mention, 8 Certificate of Participation

All Singapore Secondary Mathematics Competition for Normal Course Students 2021

  • Vestin Lee Yu Zhe, 2R1 (13th position for Lower Sec NA category)
  • Seth Lee Yin Feng, 3R1 (16th position for Upper Sec NA category)

Singapore Mathematics Kangaroo Contest 2021

  • 8 Gold, 20 Silver, 31 Bronze, 16 Honourable Mention

Science

Singapore Junior Biology Olympiad 2022

  • Lim Hung Kang 4K4 - Silver
  • Ng Zong Heng 4K4 - Silver
  • Hikmah bte Safarin 4K3 - Bronze
  • Qu Keying 4K2 - Honourable mention 
  • Ang Yi Kai 4K4 - Honorable Mention


Singapore Science and Engineering Fair 2022

  • Merit & SUTD Research and Innovation Award: Cities
    • Jared Wong Ka Yik (4K4)
    • Ramit Rahman (4K4)
  • Merit
    • Kiattikhunphan Nuafa (4K4)
    • Evlynn Alisantoso (4K4)
  • Certificate of Participation
    • Charlene Ng Shi Yi (4K3)
    • Lai Fo Yang (4K4)
    • Siow Wen Bin (4K4)
    • Loh Shao Qi (3K2)
    • Tan Jia Yi Gaspar (3K4)
    • Nathaniel Tan (3K4)
    • Jery Lin Zi Yang (2K1)
    • Kayden Kok Weng Jun (2K2)
    • Ethan Chuwa Si Xuan (2K4)

International Elementz Science Research Conference & Exhibition @ ASRJC 2022
  • Silver Award

National Crystal Growing Competition 2022

  • Certificate of Participation

International Elementz Science Research Conference & Exhibition @ ASRJC 2021
  • Bronze Award

Research Mentorship by Centre for Research & Applied Learning in Science (Cradle) 2021

  • High Distinction in Project Work

Singapore Science and Engineering Fair 2021

  • Certificate of Participation

F1@HCI Competition 2021

  • 3rd overall for 3D Design Challenge:
    • Huan Yu from 3K4
    • Jarel Chng from 3R2
    • Isabelle Lai from 3A1
  • Fastest race car for RC Car Challenge
    • Pierce Szetu from 2R2
    • Zheng Jie from 2R2
    • Markus from 2R1
    • Anson from 2R1

Humanities

National Youth Environment Conference 2022

  • Charlene Ng (4K3) and Grace Chia (3K1) won the Best Delegate in their council (United Nations Framework Convention on Climate Change, Group 2)


NUS Geography Challenge 2022

  • Law Jun Qi (3K3) was awarded the Bronze medal in the preliminary round


National Youth Environment Conference 2021

  • Nur Aqilah Umairah Binte Ashnol and Syairrah Binte Mohamad Rozali (4K3) won the most outstanding delegate in their UN-WATER Group 2 committee session
  • Chai Bo Yuan (3K4) was awarded the best delegate in the UNDESA (UN Department of Economic and Social Affairs) Group 1 committee session

International Model United Nations Conference (ASCI) 2021

  • Best New Comer Delegation
  • Best Position Paper

Mother Tongue

Tamil Comic Writing Competition 2022

  • Certificate of Participation


National Creative Writing Competition (PENA EMAS 2021)

  • 2 students were placed in the top 30
    • Nur Aqilah Umariah 4K3
    • Syairrah Bte Mohamad Rozaili 4K3

CPA

ignITE Skills Challenge 2022

  • Certificate of participation (Preliminaries)
  • Certificate of participation (Finals)

Art

Live On Festival 2022

  • Lim Hui Ler, Esther (2K2) emerged as one of the winners for her entry "Hope has come"

CCA Achievements

Singapore Youth Festival 2022 Art Exhibition

    • Art Club - Certificate of Recognition


    Uniformed Groups - Unit Awards 2019 (Awards suspended in 2020 and 2021 due to COVID-19)

    • National Cadet Corps – Distinction
    • National Police Cadet Corps – Silver
    • St. John Brigade – Gold


    Performing Arts Groups - SYF Arts Presentation 2021

    • Certificate of DISTINCTION for:
      • Chinese Dance
      • Drama
    • Certificate of ACCOMPLISHMENT for:
      • International Dance
      • Band
    • Certificate of PARTICIPATION for:
      • Choir (ungraded due to COVID-19)